Katja Stam en Raïsa Schoon hebben hun eerste medaille van het seizoen binnen. Het duo eindigde als tweede op het Elite16-toernooi in Ostrava nadat in de finale werd verloren van Melissa Humana-Paredes en Brandie Wilkerson uit Canada. “Natuurlijk wil je de finale winnen, maar we zijn nu vooral supertrots op hoe we deze week zo consistent hebben gespeeld en van absolute topteams hebben gewonnen.”
De twee teams troffen elkaar zeven keer eerder, waarvan het Nederlandse koppel vijf duels in winst omzette. De meest recente ontmoeting, op het WK in november, ging echter naar de Canadezen. Humana-Paredes en Wilkerson stonden dit seizoen bovendien al op het podium met zilver tijdens het Elite16-toernooi in Saquarema.
Canada pakt openingsset
De finale begon met lange rally’s en sterk verdedigend werk aan beide kanten van het net. Canada nam vanaf het eerste punt een kleine voorsprong en wist die gedurende de hele set vast te houden. Stam en Schoon bleven in het spoor van hun tegenstanders, maar slaagden er niet in de achterstand weg te werken. Een knappe verdedigende actie van Humana-Paredes leidde tot 16-19, waarna een netfout van Stam Canada vier setpunten gaf. De eerste was direct raak toen een aanval van Stam in het net belandde (16-21).
Wilkerson zet ommekeer in gang
Nederland kende vervolgens een veelbelovende start van de tweede set. Met het eerste blokpunt van de wedstrijd zette Stam Nederland op een 2-0 voorsprong. Die marge verdween echter toen Wilkerson zich begon te manifesteren aan het net. Twee opeenvolgende blokpunten van de Canadese brachten de stand op 7-7, waarna Canada direct doordrukte.
Een nieuwe serie punten gaf het Noord-Amerikaanse duo de controle over de set en die voorsprong kwam daarna niet meer in gevaar. Humana-Paredes en Wilkerson liepen gestaag verder uit en kregen uiteindelijk zes matchpoints. Na een lange rally benutten ze direct de eerste kans (14-21) en daarmee was het goud voor Canada.
Eerste medaille van het seizoen
Ondanks de verloren finale kunnen Stam en Schoon terugkijken op een sterk toernooi. Het zilver is hun eerste medaille van dit seizoen, na een negende plaats en twee vijfde plaatsen op de Elite16-toernooien in Brazilië. Daarnaast is het alweer de derde medaille voor het duo sinds de terugkeer van Stam in oktober. Toen wonnen ze goud op het Challenge-toernooi van Veracruz en zilver op het Elite16-toernooi van Kaapstad. Met het zilver van dit weekend voegen Stam en Schoon opnieuw een podiumplaats toe aan hun palmares.
“Natuurlijk is het na een verloren finale altijd even balen, maar we zijn supertrots op zilver”, aldus Katja Stam. “We hebben dit toernooi grote stappen gemaakt en eindelijk, na een lange tijd, een consistent niveau kunnen vasthouden tegen topteams en van ze kunnen winnen.”
Ook Schoon kon na het verlies in de finale al snel genieten van het mooie eindresultaat. “Heel blij ook met hoe we heel dit toernooi hebben gevochten en onder hoge druk stabiliteit in ons spel hebben gevonden en gehouden. Op naar meer.”
