Joop Alberda is benoemd tot Erelid van NOC*NSF als erkenning voor zijn verdiensten voor de sport. Alberda, die als coach met het Nederlands mannenvolleybalteam olympisch kampioen werd in 1996, bracht de afgelopen decennia de werelden van sporters, coaches, bestuurders, wetenschap en bedrijfsleven bij elkaar.
De naam van Alberda is onlosmakelijk verbonden aan 4 augustus 1996 in Atlanta, toen de Lange Mannen tijdens de Olympische Spelen van Atlanta in de finale van Italië wonnen. Dat moment werd later door de Nederlanders als sportmoment van de 20ste eeuw gekozen.
Alberda was niet alleen coach maar onder meer ook bestuurder en technisch directeur bij zowel NOC*NSF als de Nevobo (tot 2021) en vooral ook bouwer van ‘systemen waarin mensen beter kunnen worden’, zoals het Bankras-model. Bij NOC*NSF legde hij het fundament onder de huidige professionele topsportstructuur.
Ook vervulde hij adviserende rollen in onder meer het voetbal, wielrennen, roeien, atletiek, zwemmen.
Alberda kreeg de onderscheiding gisteren uitgereikt op de Algemene Ledenvergadering van NOC*NSF. In zijn dankwoord zei hij ‘vereerd' te zijn. "Ik heb genoten van de samenwerking met velen. Tegenspraak leidt tot samenwerking en tot presteren. Grote prestaties ontstaan als mensen elkaar durven tegen te spreken en er samen vol voor durven gaan. Daarom moet je durven investeren in mensen, kennis, innovatie en infrastructuur”, aldus Alberda (74), die ook nadrukkelijk wees op het belang van sport & bewegen in Nederland en over zijn grote droom sprak: het Ministerie van vitaliteit, als instituut boven de dialoog en politiek. “Durf hierin te investeren, dan winnen we als Nederland pas echt.”

