Nederland heeft vanavond voor de tweede keer zijn meerdere moeten erkennen in Finland: 3-1. Woensdag verloren de volleyballers ook al met die cijfers in Finland de heenwedstrijd. Daardoor grepen de Team Lange Mannen naast winstl in de European League. De Finnen wonnen die titel voor het tweede jaar op rij.
Na de 1-3 nederlaag in de heenwedstrijd stond Nederland zaterdagavond voor een loodzware opdracht in de return van de finale van de European League. In een heel goed gevuld Sportcampus Zuiderpark in Den Haag (2.200 toeschouwers) moesten de Lange Mannen eerst Finland verslaan om vervolgens via een golden set alsnog de titel te pakken. Die kans kwam er echter niet. Ondanks een sterke tweede set bleek Finland opnieuw de betere ploeg en won het met 1-3 (15-25, 25-20, 18-25, 21-25).
Discussies
Nederland kende een moeizame start. Finland had het spel van de ploeg van bondscoach Joel Banks uitstekend geanalyseerd en zette vanaf de servicelijn direct veel druk. Na een gelijkopgaande openingsfase (4-4) liep Finland snel uit doordat Nederland moeite had om de aanval langs het Finse blok te krijgen. Banks probeerde met twee vroege time-outs en meerdere wissels het tij te keren, maar de Finnen hielden de controle. Ook discussies over de interpretatie van de nieuwe spelregels brachten Nederland niet terug in de set. Een killblock van spelverdeler Ivanov besliste de eerste set overtuigend in Fins voordeel: 15-25.
Overtuiging
Banks wijzigde zijn basisopstelling voor de tweede set met Rick van Solkema en Twan Wiltenburg in de ploeg. Die ingreep had direct effect. Nederland speelde met meer overtuiging, hield de servicedruk hoog en pakte via een killblock van Fabian Plak een vroege voorsprong (6-4). Hoewel Finland meerdere keren langszij kwam, hield Nederland het initiatief. Plak groeide uit tot de grote man met sterk verdedigend werk, snelle aanvallen door het midden en een belangrijke ace. Dankzij die hogere servicedruk dwong Nederland Finland vaker tot fouten en liep het uit naar 21-16. Sil Meijs sloeg uiteindelijk de verdiende setwinst binnen: 25-20.
Koelbloediger
Met dezelfde opstelling begon Nederland aan de derde set, maar opnieuw bleek Finland op de beslissende momenten koelbloediger. Vanaf 6-6 profiteerden de bezoekers van een serie Nederlandse fouten en namen zij afstand. De wedstrijd werd grimmiger, waarbij zowel libero Klok als Marttila een gele kaart ontvingen na opmerkingen richting de arbitrage. Ondertussen bleef Finland veel druk zetten vanaf de servicelijn en had Nederland moeite de pass zuiver bij spelverdeler Berkhout te krijgen. Ondanks de nodige vechtlust kwam Nederland niet meer terug. Een foutservice van Yannick Bak betekende het einde van de derde set: 18-25.
In de vierde set leek Nederland zich nog één keer op te richten. De Lange Mannen namen via sterk side-outspel een voorsprong van 16-14 en leken af te stevenen op een beslissende vijfde set. Finland bleef echter rustig, werkte de achterstand weg en draaide de rollen volledig om. Een ace van Marttila bracht de Finnen op voorsprong (18-19), waarna Nederland het initiatief definitief kwijtraakte. Finland liep uit naar 19-22 en verzilverde op 21-24 direct het eerste matchpoint met opnieuw een ace.
Daarmee prolongeerde Finland de titel in de European League en moest Nederland genoegen nemen met de zilveren medaille. Sil Meijs werd met 25 punten topscorer van de wedstrijd. Ondanks de teleurstelling kunnen de Lange Mannen terugkijken op een sterk toernooi in een nieuwe jonge samenstelling, waarmee het direct de finale van de European League behaalden.
Op 15 en 16 augustus zijn de Lange opnieuw te bewonderen. Ditmaal in de Martiniplaza in Groningen tijdens het TeamNL XL weekend op 15 en 16 augustus. Er zijn nog tickets beschikbaar. Lees meer via onderstaande onderstaande button.













